Ogłoszenia i komunikaty
- Szczegóły
w związku z decyzją Prezydenta RP, który dzień pogrzebu Jego Świętobliwości Papieża Franciszka (sobota 26.04.) ustanowił w Polsce dniem żałoby narodowej, zwracam się do organizatorów zaplanowanych w tym terminie imprez rozrywkowych, kulturalnych i sportowych z prośbą o uszanowanie tej decyzji oraz zachowanie należytej powagi.
Decyzję o ewentualnym odwołaniu lub przełożeniu wydarzenia na inny termin pozostawiam w rękach organizatorów. Jednocześnie wnoszę do wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej w województwie łódzkim o podjęcie działań, mających na celu uszanowanie czasu żałoby.
W czasie trwania żałoby narodowej flagę narodową opuszcza się do połowy masztu, w szczególności na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz Państwa, innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych.
Jednocześnie informuję, że na znak żałoby została przyjęta zasada przewiązania flag na drzewcach, powyżej skraju górnego płata, kirem – czarną wstęgą, której oba końce
nie powinny być dłuższe od połowy długości flagi. Flag umieszczonych na masztach nie przewiązuje się kirem.
Z poważaniem
ZASTĘPCA DYREKTORA BIURA
WOJEWODY
Krzysztof Sztrajber
podpisano elektronicznie
- Szczegóły
Urząd Gminy Sędziejowice informuje, że w związku z realizacją Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Sędziejowice w 2025 roku od dnia 22.04.2025 r. do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel, jednak nie dłużej niż do 30 września 2025 r. odbywać się będzie akcja bezpłatnej sterylizacji/kastracji psów i kotów.
Warunki uczestnictwa w akcji:
1. Właściciele zwierząt mieszkają na terenie gminy Sędziejowice.
2. Warunkiem sfinansowania zabiegu przez Gminę Sędziejowice jest wyrażenie zgody na trwałe oznakowanie zwierzęcia (czipowanie). W dniu przeprowadzonego zabiegu sterylizacji/kastracji zwierzę będzie dodatkowo oznakowane i wprowadzone do bazy danych. Koszt elektronicznego oznakowania zwierzęcia 40 zł pokrywa właściciel zwierzęcia.
3. Pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie (aktualne zaświadczenie od lekarza weterynarii). Powyższy wymóg nie dotyczy kotów.
4. Z jednego gospodarstwa domowego można złożyć wniosek o sfinansowanie zabiegu jednego zwierzęcia.
Chcąc skorzystać z bezpłatnego zabiegu należy osobiście złożyć wniosek o przeprowadzenie sterylizacji/kastracji psa lub kota do Urzędu Gminy Sędziejowice, Referat Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pok. nr 1.
Zabieg sterylizacji/kastracji psa lub kota wykonywany będzie przez:
"WIDAWET''
Lek.Wet. Wojciech Osiecki
ul. Mickiewicza 37
98-170 Widawa
Tel. 605 032 092
- Szczegóły
Zapraszamy rolników do udziału w XXII Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz rozpowszechnianie informacji dotyczących zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym. Udział w Konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne o różnym profilu produkcji (także działy specjalne produkcji rolnej), których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników.
Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.
Dla laureatów każdego z etapów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla zwycięzców etapu centralnego nagrodą jest ciągnik rolniczy.
Zgłoszenia przyjmowane są do 25 kwietnia 2025 r. w Placówce Terenowej KRUS w Łasku. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać pod numerem telefonu (43) 676 84 14 oraz na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/krus
Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Współorganizatorami tegorocznego Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego oraz instytucje działające w ramach Wojewódzkiej Komisji ds. bhp w rolnictwie.
Jednocześnie informujemy, że w 2025 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła nową kampanię prewencyjną pod hasłem „Dobrostan Rolnika”, której celem jest popularyzowanie m.in. podczas szkoleń, pogadanek, pokazów oraz konkursów, a dodatkowo na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Kasy, sposobów dbania o szeroko rozumiane zdrowie i profilaktykę chorób cywilizacyjnych. W ramach nowej kampanii zachęcamy do:
- systematycznych badań profilaktycznych,
- udziału w programach profilaktycznych (choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, itp.),
- zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu,
- aktywności fizycznej oraz rozwijania pasji i zainteresowań,
- dobrej organizacji pracy (zapobieganie spiętrzeniu pracy, uwzględnienie przerw na odpoczynek, zapobieganie monotonii),
- stosowania ochron pracy (odpowiedniego ubioru, ochron przed odziaływaniem promieniowania UV),
- samokontroli stanu zdrowia i dobierania adekwatnej do niego pracy,
- dbałości o właściwe relacje społeczne w rodzinie i miejscu zamieszkania.
Poprzez kampanię „Dobrostan Rolnika“ zwracamy uwagę rolników na wpływ dobrostanu na zdrowie i życie oraz zapoznajemy z programami profilaktycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia.
Udział w nich może przyczynić się do osiągniecia dobrostanu, wpływając na mniejszą liczbę wypadków podczas pracy i rolniczych chorób zawodowych.
Materiał: Placówka Terenowa KRUS w Łasku
- Szczegóły
14 kwietnia 2025 r. rozpoczną się prace na cmentarzu parafialnym w Sędziejowicach związane z realizacja zadania "Utwardzenie terenu cmentarza rzymskokatolickiego w Sędziejowicach (XIX w.)" realizowanego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Początkowo prace będą przebiegały w północnej części cmentarza.
Wszystkie prace zostały uzgodnione i będą wykonywane pod nadzorem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów.