mammobus

Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Z danych naukowych wynika, że regularne badania mammograficzne pomagają w jego wykryciu już we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Mieszkanki Sędziejowic i Widawy będą miały okazję na bezpłatną mammografię już 30 kwietnia.

Kobiety od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii, już niebawem będą mogły skorzystać z tego badania w mammobusie, który przyjedzie 30 kwietnia do Sędziejowic i będzie czekał na Panie przy Urzędzie Gminy, ul. Wieluńska 6, a w Widawie przy Ośrodku Zdrowia, Rynek Kościuszki 11. Wizyta w całości jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, należy jedynie wcześniej dokonać rejestracji pod numerem telefonu 58 767 34 44. Na miejscu trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

- Cieszę się, że dzięki współpracy z NFZ możemy pomóc kobietom także z mniejszych miejscowości, dla których kilometry czasem okazują się barierą nie do pokonania, a przecież ceną jest ich zdrowie i życie - mówi Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Wizyta nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Na miejscu znajduje się poczekalnia oraz przebieralnia. Badanie polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi. W trakcie pierś jest lekko uciskana przez mammograf. Dzięki uzyskanym w ten sposób obrazom lekarz jest w stanie ocenić stan i utkanie piersi oraz wykryć ewentualne zmiany. Podczas wizyty o komfort pacjentki dba technik elektroradiologii.

- Warto skorzystać z badania w mammobusie, ponieważ dysponujemy jednym z najnowocześniejszych i najdokładniejszych sprzętów, jaki jest dostępny na rynku. Rocznie nasi elektroradiolodzy wykonują ponad 210 tysięcy takich badań – mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o. o.

Więcej terminów na bezpłatne badania mammograficzne można znaleźć na stronie https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow.