Grafika biegu

Trwają zapisy do Biegu Śladami Powstańców 1863 roku. Zawody zaplanowano na 11 czerwca i będą jednym z elementów obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego oraz Bitwy pod Sędziejowicami. Zawodnicy będą rywalizować na dystansach 5 lub 10 km, odbędzie się też bieg rodzinny.

Teren Sędziejowic był miejscem jednej z niewielu zwycięskich bitew Powstania Styczniowego. Podczas walk 26 sierpnia 1863 r. wojska powstańcze pod dowództwem gen. Edmunda Taczanowskiego rozbiły oddział rosyjskich Kozaków. W walce poległ prawie cały oddział kozacki – 80 żołnierzy. Do niewoli wzięto tylko pięciu Rosjan. Po stronie polskiej zginęło 4 ułanów, a 15 zostało rannych.

Pamięć o tych wydarzeniach jest w miejscowości żywa. Imieniem powstańców nazwana została lokalna szkoła oraz główna ulica, którą przebiegać będzie trasa biegu. Jej przebieg został wyznaczony przez Arletę Matysiak, biegaczkę, zwyciężczynię wielu zawodów. Start i meta umiejscowione będą na Gminnym Stadionie, gdzie odbędzie się też bieg rodzinny, w którym udział mogą wziąć amatorzy, dzieci - ci wszyscy, którzy swoją przygodę z bieganiem zaczynają, lub chcą w ten wyjątkowy sposób zdrowo spędzić czas; uczcić pamięć bojowników o niepodległość.

Lista jest nadal otwarta. Zapisy są możliwe do 8 czerwca, ale zainteresowani udziałem nie powinni zwlekać, bo w razie wyczerpania limitu biegaczy, lista zostanie zamknięta wcześniej. Zapraszamy do udziału biegaczy oraz kibiców. To będzie wyjątkowa sobota. Zapisy elektroniczne pod adresem https://rajsportactive.pl/zapisy.

Organizację biegu dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, projektu „Zwyciężył Orzeł Biały – rekonstrukcja Bitwy pod Sędziejowicami 1863 r.”

rect28334

 

rect2589