Udział w życiu publicznym mieszkańców Naszej Gminy
Informacja o dofinansowaniu na odbiór i utylizację azbestu za 2020 r.
- Szczegóły
Wójt Gminy Sędziejowice informuje o realizacji zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Historia
- Szczegóły
Pierwszą wzmiankę o Sędziejowicach znajdziemy już w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136, zwanej także „Złotą Bullą”. Początkowo wioska była własnością książęcą, ale w późniejszych latach, z nadania władcy przeszła w posiadanie arcybiskupa gnieźnieńskiego. We wspomnianym wcześniej dokumencie Sędziejowice występują pod nazwą Zandeieuici vel Zandeievici.
Wraz z upływem lat nazwa miejscowości uległa kolejnym zmianom. W XVI wiecznym kopiale znajdziemy fragment mówiący o kościele w Sandzevoievieusis. Nazwa używana dzisiaj pochodzi z końcówki XVIII w.
Miejscowość jest silnie związana z jednym z ważniejszych wydarzeń z okresu powstania styczniowego. W 1863 r. Sędziejowice z rozkazu generała Edmunda Taczanowskiego były miejscem koncentracji wojsk powstańczych. 26 sierpnia na terenie Sędziejowic doszło do starcia oddziałów dowodzonych przez Taczanowskiego i Józefa Oxińskiego z oddziałem kozackim. W walce polegli, prawie cały oddział kozacki i kilku Polaków. O bitwie w Sędziejowicach wiersz napisała Maria Konopnicka "O Zarembie 1863 r. w sierpniu pod Sędziejowicami". Zaczyna się on słowami: "A w Sieradzkiej Ziemi Łokietkowej ziemi Zniósł tam Moskwę Taczanowski Z kosyniery swemi". W dziesiątą rocznice bitwy władze rosyjskie postawiły na mogile poległych Rosjan okazały pomnik z płyt piaskowca wykonany przez warszawskiego kamieniarza Sikorskiego. Mimo upływu czasu pomnik ocalał do dnia dzisiejszego. Stoi przy głównej alejce cmentarza w Sędziejowicach. Nieopodal niego znajduje się również mogiła czterech zabitych powstańców, których imieniem nazwana została szkoła gminna.
W połowie XIX wieku w Sędziejowicach wzniesiono murowany dwór generała Łuzanowa. Przy dworze znajduje się park z aleją grabową oraz licznymi okazami pomnikowych dębów. Aktualnie budowla i park wchodzą w skład kompleksu należącego do Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach.
Zakończono realizację trzech grantów
- Szczegóły
Gmina Sędziejowice zakończyła realizację trzech małych projektów lokalnych, współfinansowanych ze środków budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Otrzymano dotację celową w wysokości po 10 tys. zł na każdy projekt.