DSCF005222 stycznia obchodzimy 158. rocznicę Powstania Styczniowego z 1863 r. Ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w naszym kraju, w tym roku obchody odbyły się bez oficjalnych uroczystości.

Przedstawiciele parlamentu, samorządu terytorialnego oraz jednostek i szkół z terenu Gminy Sędziejowice złożyli dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Sędziejowicach, kwiaty pod zbiorową mogiłą Powstańców Styczniowych, poległych w bitwie pod Sędziejowicami 26 sierpnia 1863 r.

- Dzisiejsze symboliczne złożenie kwiatów to nasz obowiązek. Mimo pewnych ograniczeń związanych z pandemią, jak co roku, pamiętamy o wydarzeniach związanych z powstaniem styczniowym i bitwą pod Sędziejowicami. W formie pielęgnacji tej pamięci spłacamy swój dług względem tych, którzy polegli w walce za Ojczyznę – powiedział tuż przed złożeniem kwiatów Dariusz Cieślak, Wójt Gminy Sędziejowice.

Złożenie kwiatów poprzedziła modlitwa w intencji poległych odmówiona przez ks. kan. Dariusza Chlebowskiego.

Oprócz przedstawicieli samorządu gminnego oraz gminnych jednostek i OSP kwiaty na mogile Powstańców 1863 r. w Sędziejowicach złożyli również: Senator RP Maciej Łuczak, Poseł na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, w imieniu Posła Piotra Polaka Pani Dorota Więckowska, w imieniu Wojewody Łódzkiego Doradca Wojewody Stanisław Muszyński oraz dyrektor sieradzkiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Cezariusz Mostowski.

Wartę przy mogile zapewnili harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W okolicy 26 sierpnia, jeżeli sytuacja epidemiologiczna w kraju pozwoli, to Gmina Sędziejowice będzie chciała powrócić do organizacji rekonstrukcji Bitwy pod Sędziejowicami.