Gminna Jednostka Usług Komunalnych zakupiła fotopułapki, które pomogą zapobiec procederowi wywożenia odpadów do lasów. Urządzenia będą co kilka dni zmieniały swoją lokalizację.

- Oczywiście lokalizacja fotopułapek będzie utrzymana w tajemnicy. Urządzenia są pomalowane w barwy maskujące, dzięki czemu nie jest łatwo je wypatrzeć. Działają również w warunkach kompletnej ciemności, robią zdjęcia w podczerwieni i mamy z nimi stałą łączność – mówi Michał Machała, kierownik GJUK.

W ubiegłym roku na terenie gminy została przeprowadzona akcja sprzątania. Okazuje się, że nadal w naszych lasach można znaleźć całe worki ze śmieciami, które są wywożone przez mieszkańców próbujących zaoszczędzić na opłatach kosztem środowiska. Ten proceder, świadczy o kompletnym braku poszanowania natury, i nie powinien przynosić oszczędności sprawcom, ponieważ opłaty są naliczane od liczby mieszkańców, a nie ilości wyprodukowanych odpadów. Obecnie trwa również weryfikacja liczby mieszkańców zgłoszonych w deklaracjach, która również pomoże zapobiec nielegalnemu pozbywaniu się odpadów do lasów.