nasze.fmNa antenie Naszego Radia pojawiła się kolejna odsłona programu "Wakacje w regionie". W najnowszym odcinku w roli głównej wystąpiła Gmina Sędziejowice, przez którą przepływa rzeka Grabia – jedna z najczystszych rzek w województwa łódzkiego.

Znajdują się tutaj piękne lasy, zabytki, szlaki piesze i rowerowe - słowem raj dla turystów. W podróż po gminie Sędziejowice zabrali przewodniczący rady gminy Sędziejowice Jarosław Bartczak oraz Beata Magdziak, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach.

Malownicze widoki, ciekawe miejsca, wspaniali ludzie – to wszystko czeka na tych, którzy zdecydują się odwiedzić gminę Sędziejowice.

Szlak turystyczny Młyny nad Grabią

Żółty, pieszy, długość 36 km. Szlak jest atrakcją dla turystów, bowiem łączy zachowane elementy architektury przemysłowej w postaci licznych młynów z unikatową przyrodą Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Grabi, Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki oraz zabytkami Łasku. Do najpopularniejszych zabytków na trasie należy młyn "Krzywda" we wsi Brzeski (gmina Sędziejowice), który pięknie wkomponował się w okalającą go przyrodę. Na terenie gminy Sędziejowice znajdują się jeszcze dwa młyny – w Woli Marzeńskiej i Nowych Kozubach.

Dolina rzeki Grabi

Grabia jest jedną z najczystszych rzek województwa łódzkiego. Jej brzegi zamieszkuje liczne ptactwo, bobrze rodziny i wydry. To tutaj odbywają się spływy kajakowe, które stanowią dużą atrakcję dla mieszkańców regionu.

Miejsce bitwy pod Sędziejowicami

Jedną ze zwycięskich dla polskiej strony potyczek, stoczonych przez powstańców z oddziałami rosyjskimi, była Bitwa pod Sędziejowicami, stoczona na ziemi łódzkiej 26 sierpnia 1863 r.

Szlak Skarby Ziemi Sieradzkiej

Niebieski, rowerowy. Jest kontynuacją szlaku imienia św. M. M. Kolbego. Na terenie Gminy Sędziejowice szlak wiedzie przez miejscowości: Rososza-Marzenin-Kustrzyce-Grabia-Sędziejowice-Kozuby-Podule

Zabytkowy dwór z XIX wieku

Swoją siedzibę ma tu Zespół Szkół Rolniczych. Dwór jest parterowy, pokryty dachem mansardowym. Reprezentuje on styl neoklasycystyczny. Od frontu można zobaczyć ozdobiony czterema kolumnami ganek, na którym umieszczony jest balkon. Do środka prowadzą ciekawe, rzeźbione drzwi. Dookoła dworu znajduje się park krajobrazowy, w którym można zobaczyć zabytkową aleję grabów lub starodrzewy dębów.

Gmina Sędziejowice to jedyna gmina w województwie, w której aktywnych jest aż 14 questów.

Patronem programu jest Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego.

Całą audycję można wysłuchać na stronie radia: https://www.nasze.fm/news,35747