Grafika "Korpus Wsparcia Seniorów"

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sędziejowicach prosi o kontakt osoby zainteresowane udziałem w programie „Korpus Wsparcia Seniorów”. Program ten  jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jest także odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem Programu jest zapewnienie wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:

Moduł I - angażujący do jego realizacji wolontariuszy, w tym również działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich, świadczących codzienną pomoc osobom potrzebującym wsparcia (społecznego, ułatwienia dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego, wsparcia w czynnościach dnia codziennego),

Moduł II - mający na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. " opieki na odległość".

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, które czasowo lub na stałe, wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Wsparcie polega na zapewnieniu dostępu do „opieki na odległość” poprzez udzielenie dofinansowania do zakupu oraz częściowego pokrycia kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa”.

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy - w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcia guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania do osób starszych powinna być najprostsza w obsłudze np. posiadać maksymalnie jeden przycisk.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia ( rodzinę, sąsiadów, opiekunów) poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej czy wezwać służby ratunkowe.

Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/uw-lodzki/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-korpus-wsparcia-seniorow-na-rok-2022

W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w Programie o kontakt osobisty lub telefoniczny z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sędziejowicach do dnia 16 lutego 2022 roku.

Telefon kontaktowy: 43 677 15 81; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.