Bezpieczeństwo Narodowe

Straże PożarneUG Sędziejowice

Regionalny Festiwal Folkloru „Spotkanie nad Grabią” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam   
poniedziałek, 10 czerwca 2019 12:05

DSC08066W niedzielę 2 czerwca 2019 r. na placu przy Stadionie Gminnym w Sędziejowicach odbył się Regionalny Festiwal Folkloru „Spotkanie nad Grabią”.

Przedsięwzięcie nawiązywało do Doliny Grabi – zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, którego niepowtarzalne walory stały się inspiracją do powstawania amatorskich środowisk twórczych związanych z ludowymi obyczajami tego obszaru. Rozwijane na tym tle piękno i różnorodność folkloru inspirują do pielęgnowania tożsamości kulturowej regionu. Taka potrzeba stała się zatem ideą dla organizacji przeglądu zespołów folklorystycznych, propagującego bogactwa kultury ludowej regionu.

I tak, dzięki Lokalnej Grupie Działania "Dolina rzeki Grabi" oraz Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Gminy Sędziejowice mogliśmy podziwiać występy zespołów folklorystycznych w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież oraz dorośli. Dla każdej grupy wiekowej przygotowane zostały nagrody za 3 pierwsze miejsca oraz uczestnictwo w imprezie. Zwieńczeniem Festiwalu był koncert Gwiazdy Wieczoru – Zespołu Krywań - jednej z bardziej rozpoznawalnych grup muzycznych, która w swojej twórczości odpowiada na potrzeby rynku komercyjnego, buduje jednak styl muzyczny inspirowany podhalańskim folklorem.

Regionalny Festiwal Folkloru „Spotkanie nad Grabią” pozwolił opisać szerokiej widowni tradycje ludowe, zaprezentować unikalne źródła inspiracji i genezę niezwykłego dorobku kulturowego naszego obszaru. Stworzył niezwykłą możliwość zaobserwowania wpływu osobliwości natury na tkankę imprezy, tj. środowiska twórcze, wzbogacając tym samym ofertę kulturalną kierowaną do mieszkańców naszych terenów.