e-Mocne Sędziejowice zapraszają mieszkańców na szkolenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   
poniedziałek, 23 października 2017 12:16

emocniLOGOgora

e-MOCNI zaproszenie na szkolenia foto cieszyne-Mocne Sędziejowice zapraszają
mieszkańców na bezplatne szkolenia

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez Internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? To przykładowe tematy bezpłatnych szkoleń, z których mogą skorzystać mieszkańcy Gminy Sędziejowice. Do tej pory wzięło w nich udział już 50 osób.

Szkolenia organizuje Gminna Biblioteka Publiczna. Każda osoba może skorzystać z takich szkoleń, których najbardziej potrzebuje. Obecnie do wyboru jest blisko 20 tematów w następujących obszarach:

 • praca i rozwój zawodowy (jak napisać CV i list motywacyjny, co można zyskać, zakładając profil na portalach LinkedIn czy Goldenline);

 • relacje z bliskimi (jak założyć konto na Facebooku, w jaki sposób sprawdzać oceny dziecka w dzienniku elektronicznym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny w sieci);

 • edukacja (jak wspólnie z innymi zaplanować działania czy stworzyć prezentację, używając konta Google);

 • odpoczynek i hobby (jak znaleźć ciekawy koncert czy wystawę w swojej okolicy, jak kupować w sieci bilety na spektakle, w jaki sposób legalnie oglądać filmy);

 • zdrowie (jak zapisać się przez Internet do lekarza, jak sprawdzić swoje miejsce w kolejce do sanatorium, gdzie w sieci dowiedzieć się więcej o lekach);

 • finanse (jak przez Internet sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy założyć lokatę, w jaki sposób płacić kartą, jak oszczędzać i kontrolować domowy budżet);

 • religia i potrzeby duchowe (jak kontaktować się ze swoją parafią z pomocą Internetu, jak korzystać
  ze stron informacyjnych cmentarzy, jak nawiązać kontakt z grupami zainteresowanymi pielgrzymowaniem);

 • sprawy codzienne (w jaki sposób rozliczyć PIT przez Internet, do czego wykorzystywać na co dzień dysk Google, jak wysłać list lub paczkę bez odwiedzania poczty);

 • zaangażowanie obywatelskie (skąd czerpać informacje o swojej miejscowości, jak sprawdzić, co robią posłowie i posłanki wybrani z danego okręgu, w jaki sposób włączyć się w działania organizacji pozarządowych).

Szkolenia są przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Biblioteka poleca je szczególnie tym ludziom, którzy planują zmianę pracy, chcieliby nauczyć się czegoś nowego, mają kłopoty z domowymi finansami i dzięki internetowi mogliby zaoszczędzić pieniądze. A także osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami czy tym, które dotychczas nie korzystały z sieci (dla tych ostatnich przeznaczone jest dodatkowe szkolenie „Pierwsze kroki
z komputerem”).

Szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Gmina Sędziejowice dołączyła do tej inicjatywy jako jedna ze 101 gmin z całej Polski.

Realizację szkoleń koordynuje Beata Magdziak, która na co dzień pracuje w miejscowej bibliotece publicznej. „Polecam kontakt mailowy. Wystarczy napisać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Oczywiście, jeśli ktoś nie ma maila lub po prostu woli porozmawiać, bardzo proszę o telefon: 43-67-112-11. Umówimy się wtedy na spotkanie, podczas którego przedstawię dokładnie tematykę szkoleń i ustalimy, które z nich będzie rzeczywiście najbardziej potrzebne” – wyjaśnia pani Magdziak.

Kolejnym krokiem będzie ustalenie terminów szkoleń (będą zależne m.in. od tego, w jakim tempie będą zbierać się grupy szkoleniowe). Poprowadzą je: Marek Kidawski oraz Artur Białek - trenerzy, którzy mają już za sobą intensywne przygotowanie do tego zadania, dzięki warsztatowi w ramach projektu „e-Mocni”.

Szkolenia odbędą się w Bibliotece Publicznej w Sędziejowicach Co ważne, oprócz komputerów i Internetu, na miejscu jest tu również dodatkowy sprzęt, który ułatwi w nich udział. W ramach „e-Mocnych” do gminy trafiły: laptop, manipulator cyfrowy oraz projektor multimedialny. Wartość sprzętu - ok. sześciu tysięcy złotych.

Więcej informacji na temat szkoleń:

www.biblioteka.gminasedziejwoice.eu

www.e-mocni.org.pl

fb.com/emocniPL

Projekt „e-Mocni” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Za jego wdrożenie odpowiada partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (partner wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. 

emocniLOGOdol-partnerzy

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz (Zalacznik 1_Ankieta zgloszeniowa_czarno-biała-format ODT.odt)Zalacznik 1_Ankieta zgloszeniowa_czarno-biała-format ODT.odtAnkieta Zgłoszeniowa do projektu eMocni - format pliku ODT231 Kb

Poprawiony: poniedziałek, 23 października 2017 12:16